Близо 2,2 млрд. лв. за енергийно обновяване на жилищни и публични сгради ще бъдат инвестирани до 2027 г.
Средствата идват от два източника – Националния план за възстановяване и устойчивост и Програмата за развитие на регионите. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Стефан Аспарухов на конференция „Към енергийно ефективен и климатично неутрален сграден фонд“, съобщава пресцентърът на МРРБ.
От общия ресурс, с който ще се подобри енергийната ефективност на сградите в страната, 370 млн. лв. са предвидени по Националния план за възстановяване и устойчивост за енергийното обновяване на публични сгради. Още 235 млн. лв. ще се отпуснат за сгради в сферата на производството, търговията и услугите.
По Плана ще бъдат осигурени и 1,2 млрд. лв. за енергийно обновяване на жилищните сгради.
Със средствата ще се оказва финансова, организационна и техническа помощ за енергийното обновяване на многофамилни жилищни сгради. По този проект се предвижда подпомагане на две групи многофамилни жилищни сгради с различни параметри на финансиране спрямо срока на кандидатстване на сдруженията на собствениците на сградите.
Програмата за развитие на регионите 2021-2027 също ще финансира мерки за подобряване на енергийна ефективност и обновяване на жилищни и обществени сгради. Ресурсът тук е 356 млн. лв. Финансиране ще се отпуска за сгради на територията на петдесетте най-големи градски общини. Ще се изпълняват мерки за енергийна ефективност включително конструктивно укрепване, системи за отопление и климатизация, интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място, оборудване за съхранение на енергията, оборудване за зареждане на електромобили, цифровизация на сградите.
Г-н Аспарухов обясни, че в посока реформа на жилищната политика и улесняване на реализацията на проекти за енергийно обновяване на сградния фонд се предвижда създаването на звена на принципа Обслужване на едно гише.
Идеята е във всички региони от ниво NUTS-3 или съответната административна област да бъдат създадени специализирани звена тип „обслужване на едно гише“, където проектанти, консултанти, собственици на сгради и бизнесът ще получават необходимата информация. Звената ще консултират множество аспекти на обновяването, като свързват собствениците на сгради, домакинствата и бизнеса, по-специално малки и средни предприятия, с професионални доставчици на услуги и следят за постигнатите резултати.
„По този начин ще се облекчи изпълнението на проектите през целия проектен цикъл на обновителния процес, ще се увеличи търсенето на енергийно-ефективни услуги чрез подобряване на осведомеността за ползите, доверието и мотивацията сред собствениците на сгради и предоставяне на структуриран механизъм за получаване на цялостна информация“, подчерта Аспарухов и допълни, че целта е да се преодолеят административните бариери и да се стимулира привличането на частни инвестиции.
За улесняване и повишаване ефективността на инвестициите в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради МРРБ работи и по промени в Закона за управление на етажната собственост, стана ясно от думите на Аспарухов. С промените се цели улесняване на собствениците при вземането на решения във връзка с енергийното обновяване на домовете им и в същото време регламентиране и стимулиране на професионалното управление на етажната собственост.
Източник: investor.bg