Германски учени представиха стъклени фотоволтаични керемиди, които могат да се инсталират на покриви и да зареждат дома или да се свързват с термопомпа. Това разрешава спад в потреблението на сила с 20%.
Paxos Solar представи слънчеви керемиди, ситуирани на покрива на жилището, които могат да генерират 44 вата мощ.
Компанията обмисля тази година да сложи такива керемиди на 200 покрива. С възходящата информираност по отношение на изгодите от слънчевата сила, притежателите на жилища се стремят да внедрят решения за възобновима сила, с цел да посрещнат енергийните си потребности по-чисто.
За тези, които не харесват затрудненията, присъщи на фотоволтаичните панели, или тези, които имат лимитирано пространство към дома си, с цел да ги инсталират, слънчевите керемиди са оптималното решение.
Керемидите наподобяват фотоволтаичен панел, който преобразува слънчевата светлина в електричество. Въпреки това, техният външен тип, сходен на плочки, разрешава да се слагат в жилището, без да заемат в допълнение място или да нарушават естетиката му.
Докато доста компании оферират керемидите като алтернатива, консолидираното им с термопомпа е новаторски метод, който не сме срещали до момента.
Според разработчиците, работата по основаването на тези слънчеви керемиди е почнала преди повече от две години. Paxos си сътрудничи с Университета за приложни науки в Кьолн, с цел да сътвори първообраз на керемида, която може да генерира електричество и топлота.
При основаването на прототипа, екипът е взел под внимание доста фактори като температура, оптична загуба заради разпръскване, въздействие на околната среда и сигурност и е направил обширни проби в университета в действителни условия.
В своите предварителни изследвания учените са открили нарастване на успеваемостта на термопомпата с съвсем една четвърт. Той също варира според от потребностите от отопление и метеорологичните условия.
Близо две години след своите проучвания Paxos Solar показа комерсиални слънчеви керемиди, партнирайки си с китайската компания Longi за произвеждане на кафези с противоположен контакт.
Керемидите са напълно обърнати назад и имат матова повърхностна конструкция за хващане на ъгловата светлина. Всеки модул е
Долният борд на покрива и носещите керемиди са перфорирани и пропущат въздух. Слънчевата светлина загрява въздуха под модулите, след което се издига до билото на покрива и го събира в тръба, съгласно данните на PV Magazine.
Източник: kaldata.com