Изискванията към фирмите, които полагат топлоизолации на сгради у нас позволяват те да влагат материали, които не гарантират 100 процента защита при пожар. Това каза преди време в интервю за „Преди всички“ инж. Йордан Николов – изпълнителен директор на „Българска асоциация за изолации в строителството“.
В Министерството на регионалното развитие вече има създадена работна група, която ще има за задача да промени тези изисквания, а инж. Николов е неин член. За „Хоризонт“ той сподели, че групата, която все още не е започнала работа ще предложи при сградите високи над 28 метра, да бъде премахната възможността за прилагане на материали с клас по-нисък от А1 и А2 и да бъдат използвани само негорими материали. По националната програма за Енергийно обновяване тези сгради са 176, а вече санирани са над 50.
„Няма кой да гаси над определена височина, няма как да се гаси и там единствено прилагането на напълно негорими материали дава стопроцентова гаранция на обитателите.“
„Ние правихме едни изчисления, които бяха на базата на един примерен блок, да кажем 15-етажен. Там установихме, че оскъпяването от влагането на качествените материали ще бъде 5-6 лева на квадратен метър разгърната застроена площ.“
„При бедствени климатични условия единствената опасност, която съществува за този тип продукти е, ако не са закрепени добре, да ги духне вятърът, но при едно нормално и правилно изпълнение, не би трябвало това да се случи.“
Цялото интервю може да чуете тук.
Източник: БНР