Първата в света 3D отпечатана къща е направена изцяло от материали на биологична основа като дървесно брашно или трици, смесени със свързващо вещество, направено от царевица.
Ръководител на проекта по изграждането на BioHome3D е центърът за напреднали структури на Университета на Мейн в Ороно.
Технологията може да бъде особено полезна на място като американския щат Мейн, където има недостиг приблизително 80 000 нови жилища до 2030 г. BioHome3D е първата 3D отпечатана къща, направена изцяло с рециклируеми материали на био основа.
Концепцията е създадена, за да реши проблема с недостига на работна ръка и проблеми с веригите за доставки, които водят до високи разходи и ограничават предлагането на достъпни жилища. Автоматизирано производство води до по-малко време за изграждане и оборудване на дома. Печатането с изобилна, възобновяема, местна суровина от дървесни влакна намалява зависимостта от ограничена верига на доставки.
През последните години 3D принтирането се използва за изграждане на всичко – от бизнеси до мостове и църкви. Една организация с нестопанска цел дори работи върху отпечатване на училища във военна зона.
Дубай държи световния рекорд на Гинес за най-голямата 3D отпечатана структура в света и има за цел 25% от новите сгради да бъдат построени с технология за 3D принтиране до 2030 г.
Технологията вече е тествана. В края на 2022 г. университетът разкри „BioHome3D“, еднофамилна единица от 56 кв. метра, която според него е първият в света 100% биобазиран 3D принтиран дом, изграден от влакна от дърво и материали от биосмола.
Новият принтер може да произвежда обекти с големина до 9 метра дължина, 29 метра ширина и 5 метра височина и може да печата до 226 кг. на час. С тази скорост една къща може да се построи за 48 часа. Ако успеят собствениците да постигнат тази цел, техните 3D отпечатани домове ще бъдат изключително конкурентни на текущите разходи за жилищно строителство.
Обработката на дървения материал с такава висока скорост обаче може да бъде трудна. Дори чупещите рекорди принтери на университета понякога засядат. Докато печатат BioHome3D, например, принтерът сприра да работи поради натрупване на прах.
3D отпечатаните къщи струват средно около 10 000 долара до 400 000 долара, но цените могат да варират в зависимост от местоположението на къщата, размера, удобствата и използваните материали.
Източник: www.stroiteli-bg.com