Усъвършенстване на продукти и процеси, насочено към отделянето по-малко CO₂, осигуряване на безопасно и приобщаващо работно място или разработване на продукти, които се рециклират по-лесно и по-пълно: в Xella заемаме проактивна позиция за намаляване на въздействието, което оказваме върху околната среда, и работим усилено, за да станем по-устойчиви. Когато става въпрос за кръгова икономика, ние въвеждаме подход за кръговрат на ресурсите във всяка наша дейност. Прочетете върху какво работим.
Строителството на нови и от разрушаването на изведени от експлоатация сгради генерира повече от една трета от общото количество отпадъци в Европа. Повечето от тези материали, които обичайно изхвърляме имат не малка остатъчна стойност. Следователно намаляването, повторното използване и рециклирането на отпадъците и страничните продукти от производствените процеси е основно предизвикателство за нашата индустрия.
В Xella направихме първите стъпки за развитие на кръговото използване на нашите продукти. Имаме страхотна възможност, защото нашите основните материали, от които ги създаваме, автоклавен клетъчен бетон (AAC) и калциево-силикатни елементи (CSU), са почти напълно рециклируеми. Първата ни стъпка към икономиката, основана на кръгови процеси е да спрем депонирането на сметища на отпадъци от AAC, CSU или на други производствени остатъци до 2030 г. Това ни накара да преосмислим и пренасочим усилията си за намиране на иновативни алтернативни приложения на тези материали и за тестване на нови формули за нашите традиционни продукти.
Ето основите, върху които се развива кръговият жизнен цикъл на нашите материали:
● Намаляване на потреблението на суровини
Нашият завод в Сен Савен във Франция е водещ в успешното използване на натрошени остатъци от AAC за заместване на минералните ресурси в производството. Това намали потреблението на пясък с 10% и спести 159 тона въглеродни емисии през 2023 г. Ще разширим прилагането на тази практика и в други заводи през 2024 г.
● Намаляване на необходимия материал на строителните обекти
Използваме цифрови инструменти за прецизно планиране и навременни доставки, за да намалим фирите при използване на наши продукти на строителната площадка. Нашите дигитални екипи имат голямо влияние. Работейки по 1334 проекта в цяла Европа през 2023 г., те използваха тази методология и иновативен подход, за да намалят количеството изрязан и остатъчен материал, спестявайки 9000 m³ – например при изграждането на сградата Wings в Румъния.
● Извличане на AAC от строителни обекти: Разделното събиране на чисти остатъци от AAC в „голяма торба“ (big bag) е основен механизъм за връщане на неизползваем материал обратно при нас, вместо изпращането му на сметище. Тази система се предлага в няколко страни, като една от тях е Германия. Там през 2023 г. бяха събрани повече от 1360 тона остатъци от AAC.
● Повторно използване на остатъците от AAC в нашите производствени рецепти
В допълнение, към използването на преработени остатъци от нашите заводи, ние си сътрудничихме с компании за рециклиране, за да разработим обещаващи решения за прецизно сортиране на рециклирани AAC отпадъци от разрушаване на сгради, което позволява повторното му въвеждане в нашия производствен процес. През 2023 г. технологичният и изследователски център на Xella (Technologie- und Forschungsgesellschaft mbH – Xella T&F) проведе фундаментално изследване, разкриващо че можем да заменим до 25 процента от свежите суровини с натрошен и смлян AAC в повечето наши заводи в Германия.
● Повторно използване на материали в нови проекти
В промишлена сграда в Алмело, Холандия, успяхме да използваме повторно панели директно на строителната площадка: като част от голям проект за реновация, 1100 m² огнеупорни преградни стени Hebel ще бъдат използвани повторно при реконструкцията на фабриката след внимателна инспекция в завод на Xella. Прочетете повече за проекта.
Този подход също работи перфектно в Пуххайм, Германия: тъй като AAC от сграда на стара фабрика беше в много добро състояние, той беше сортиран (за получаване на несмесен материал) и обработен (натрошен) от компания за разрушаване на сгради и рециклиране. След това материалът беше отново въведен в производствения процес на новите AAC панели, използвани за строителството. Прочетете повече за този иновативен проект.
● Рециклиране
Въпреки че в Европа регулациите се променят динамично, ние искаме да разширим партньорствата си, за да си осигурим редовно снабдяване с отпадъчен материал от строителство и разрушаване, с който да заместваме все по-голяма част от първичните суровини, които използваме. Въпреки че не участваме в разрушаване на сгради, ние активно разработваме стратегически планове за придобиване и повторно използване на отпадъци от този процес като част от нашите постоянни усилия за напредък в сферата на устойчивите практики.
● Разработване на алтернативни приложения
Кръговият подход към строителните продукти с изтекъл жизнен цикъл също отвори нови възможности за нас: разработихме нови области за приложение на превърнати в гранули остатъци от AAC и постепенно разширяваме кръга от възможности за тяхното оползотворяване. Котешката тоалетна е една от най-успешните ни адаптации, но далеч не е единствена. Гранулите имат потенциал за употреба като подобрители на почва, филтри за отпадни води, торове и химически свързващи вещества.
Заедно с нашия партньор по проекта, реномирания Технологичен институт в Карлсруе (KIT), ние разработихме процес за синтез на нискотемпературен белитов циментов клинкер (LT-BCC) от вторичен AAC, получен чрез разделно събиране на строителни отпадъци от разрушаване на сгради. Прочетете повече в страницата на KIT.
Тези усилия в посока на кръговия преход са само няколко парчета от пъзела на нашата усъвършенствана и обмислена ESG стратегия. Научете повече за това в нашия ESG доклад за 2023 г.
Източник: https://newsroom.xella.bg/