Нова наредба цели да осъвремени изискванията за качество и контрол при изпълнението на бетонни и стоманобетонни сгради и съоръжения. Тя е публикувана за обществено обсъждане от регионалното министерство.
Целта е напълно да замени сега действащата наредба от 1994 г., която съдържа изисквания, свързани с остарели строителни практики и отменени български държавни стандарти.
Освен това, новата наредба ще постигне и хармонизация на националното законодателство с изискванията на еврорегламента за техническите спецификации.
Предвижда се новите изисквания да започнат да се прилагат 6 месеца след обнародването на наредбата. Така през този период всички участници в строителството – държавните и общинските органи, браншовите организации и бизнеса – ще могат да се запознаят с новите норми.
Процесът по въвеждане в експлоатация на строеж, започнал преди влизането в сила на наредбата, се довършва по досегашните условия и ред. За започнало производство по въвеждане в експлоатация се счита датата на внасяне на искане пред компетентния орган съгласно Закона за устройство на територията.
Изискванията
В проектодокумента са създадени изисквания за приемане на бетонни и стоманобетонни конструкции, отговарящи на действащите нормативни изисквания за устойчивост на сградите и съоръженията, за пожарна безопасност, за опазване на околната среда и др.
Освен това се регламентират монолитното изпълнение на конструкции от готови бетонни и стоманобетонни елементи, контролът на качеството, документирането и приемането на изпълнените конструкции.
Предвидени са диференцирани стойности на допустимите отклонения за строителни конструкции, проектирани в съответствие с изискванията на Европейската система за проектиране на строителни конструкции – Еврокод и на Нормите за проектиране на бетонни и стоманобетонни конструкции (НПБСТБК).
Мотивите
Записано е, че с развитието на технологиите изпълнението на строително монтажните работи (СМР) бързо се променя както технологично, така и по отношение изисквания и цели за устойчиво строителство, включени в европейските и национални политики.
Стандартите за строителни продукти и изпълнение на СМР се актуализират регулярно на всеки 5 години. Именно заради това нормативната база с изисквания към строежите следва да отговаря на съвременните завишени изисквания към строителния сектор и политики за осъществяване на зелен преход, се посочва още в документа.
С цялата проектонаредба, може да се запознаете тук.
Източник: economic.bg