Изберете страница

 

На 22 август в София се проведе конференция организирана от Център за енергийна ефективност ЕнЕфект, съвместно с четири международни проекта, фокусирани върху устойчивите интелигентни сгради: OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE. Събитието събра над 30 участника от 13 страни, представители на академичните среди, изследователи, консултанти, енергийни одитори, архитекти и строителни инженери. Срещата предостави платформа за споделяне на знания, обсъждане на най-добри практики и идентифициране на възможности за сътрудничество между проектите.

Семинарът беше открит с приветствие от домакините, последвано от преглед на четирите проекта от техните координатори.

Jan Steiger управляващ института „Пасивна къша“ в Германия представи OutPHit, която има за цел да преодолява бариерите пред по-широкото навлизане на висококачествени дълбоки обновявания и да способства приложението на високоефективни модулни системи за обновяване, като предлага инструменти за управление на процесите и гаранции за осигуряване на качеството.

Paris Fokaides, изпълнителен директор на Euphyia Кипър запозна присъстващите с проекта SMART2, чиято цел е да подобри енергийната ефективност и комфорта в сградите чрез внедряване създаден през 2022 инструмент, който продължава да се развива.

Horia Petran от PRO-NZEB Румъния представи nZEB Ready, която има за цел да промени настроенията, нагласите по отношение на почти нулево емисионните сгради, както и да стимулира търсенето на свързани с енергията умения на строителни работници и специалисти. И накрая,

Драгомир Цанев от ЕнЕфект България представи DiVIRTUE, която има за цел да повиши осведомеността и приемането на високоефективни сгради чрез разработване на нови схеми за обучение на специалисти. 

Участниците в семинара демонстрираха как утвърдените научноизследователски методи на Института за пасивни сгради (Passive House Institute) водят до постигане на планираните резултати и удовлетворение на инвеститорите. Важна част бе разглеждането и дискусията върху практическите инструменти и реално изпълнените проекти, които подобряват ефективността и комфорта в сградите, представени от Stefan Pallantzas, Jan Steiger, Paris Fokaides  и Thomas Messervey. Най-новите обучителни програми, които проправят пътя към почти нулево-енергийните сгради, бяха презентирани от Horia Petran, Damir Mandic (REA North, Хърватия) и Jiri Karasek, (SEVEn, Чехия). „Интелигентните технологии работят и трябва да имаме доверие в тях. AI има голям потенциал в управлението на сгради, въпреки че процесът не е съвсем лесен“, сподели Thomas Messervey и допълни, че внедряването на резултатите от научните изследвания на пазара е предизвикателство, но е от ключово значение за успеха и рентабилността на всеки проект. В представения пилотен проект от Италия реализираните спестявания само от автоматизация с използване на AI се равняват на 70 000 евро годишно.

На конференцията бяха споделени редица добри примери, като особено впечатляващ бе този на една от новите пасивни сгради в Атина, проектирана от  Hellenic Passive House Institute. „Тази къща поддържа постоянна температура от 26–27 градуса при над 40-градусовите жеги в града това лято, без да ползва охладителна система (въпреки че има такава). Интересен е фактът, че всички съседи на собственичката отиват да търсят защита от жегите вътре в тази пасивна сграда, защото всъщност това е един от другите ефекти на енергийната ефективност – освен че намалява сметките ни за отопление, ни предпазва и от прегряване през лятото. А виждаме, че точно това все повече ни трябва“, сподели Драгомир Цанев. Бяха представени и резултатите от мониторинга на първата пасивна сграда в Атина за период от седем години, които доказват, че спестяванията действително отговарят на прогнозираното на етапа на проектиране за разлика от ситуацията при обновяване по най-разпространените в момента национални и дори международни стандарти.

Събитието завърши с изложение на продукти и технологии за постигане на енергийна ефективност в сградите.

Изложители бяха:  Passive House Shop; Soudal Bulgaria;; Knauf Insulation Bulgaria – членове на БАИС както и Alukönigstahl Bulgaria; Sonnis Energy GmbH а всички участници имаха възможност да тестват интелигентната готовност на своите сгради на щанда на ЕнЕфект.

Гостите имаха и възможност да посетят българския Passive House Shop, където се запознаха с най-новите продукти и компоненти на над 20 световни производители, подходящи за сгради, покриващи най-високите стандарти за енергийна ефективност.

Източник: БАИС и ЕнЕфект