Изберете страница

ОСНОВНИ АКТУАЛИЗАЦИИ

Прилагане на Директивата за енергийните характеристики на сградите (ДЕХС)

  • Ръководството на Европейската комисия се очаква да бъде публикувано до края на юни.
  • Досега са проведени 6 срещи с държавите членки, като всеки член на директивата е обсъден многократно.
  • Първият проект на ръководството е изпратен през февруари 2025 г. за коментари и предложения.
  • В момента започва вътрешното съгласуване в рамките на Комисията (2 седмици).
  • През април ще бъде споделен окончателен проект с държавите членки за допълнителни коментари, преди окончателното приемане.

Актуализация на енергийната ефективност в ЕС

  • Център за проучвания към ЕК (Joint Reserch Center) публикува актуализация за прилагането на ДЕХС (пълния доклад можете да видите тук)
  • Между 2005 и 2022 г. енергийното потребление в жилищния сектор в ЕС е намаляло с 23,9 Mtoe (9%).
  • Потреблението на енергия в сектор „Услуги“ е намаляло с 6,3 Mtoe за същия период.
  • Очакваните спестявания до 2030 г. са 14% по-малко крайно енергийно потребление и 35% намаление на преките емисии на парникови газове спрямо 2019 г.
  • За 2050 г. се прогнозират 41% намаление на потреблението и 94% намаление на емисиите.
  • Въпреки това, тези числа все още не отговарят на целите на ЕС за намаляване на емисиите до 2030 г.

ЧИСТА ИНДУСТРИАЛНА СДЕЛКА

Основни моменти от комуникацията относно Чистата индустриална сделка(прочетете тук):

  • ЕС трябва да ускори електрификацията и прехода към чиста енергия.
  • Реформите на пазара на електроенергия трябва да се прилагат изцяло.
  • Ще бъдат разработени етикети за въглероден отпечатък на продукти, за да се подобри информираността на потребителите.

Фондът за конкурентоспособност На 12 ти март, Испания, Португалия, Словакия и Словения вече представиха техните версии на фонда за конкурентоспособност пред важните за индустрията министри. Тези държави искат програмата да е насочена към чисти технологии (включително технологии за енергийна ефективност и термопомпи), производството на енергийна инфраструктура и оборудване, проекти за декарбонизация и критични суровини и да подкрепят „важни проекти от общ европейски интерес (IPCEI), чрез рационализиране на финансирането и опростяване на процедурите“. Вижте документа тук.·         Съвет по околната среда (27 март): Министрите на околната среда ще обсъдят споразумението за чиста сделка. Това ще бъде единствената обсъждана тема. 

ЕМИСИОННА ТЪРГОВИЯ (ETS2) И КЛИМАТИЧНИ ЦЕЛИ ЗА 2040 Г.

  • Тереза ​​Рибера посочи, че законодателното предложение относно климатичната цел за 2040 г. ще бъде представено през второто тримесечие.

Плановете за пълната програма на ЕС тук, ще бъде представена до края на м. Март.  Пълната статия тук

ДОСТЪПНО ЖИЛИЩНО НАСТАНЯВАНЕ

  • Европейската инвестиционна банка (EIB) стартира нова паневропейска инвестиционна платформа за достъпни и устойчиви жилища (пълна информация тук), която включва и нов портал за обслужване „На едно гише“.
  • Очакваните инвестиции възлизат на 10 милиарда евро за следващите две години.
  • Основен фокус: енергийна ефективност  – ще се предлагат заеми, зелени облигации, гаранции за проекти, посреднически заеми, сигурност… Прочетете повече тук.

 ПЛАН ЗА ДОСТЪПНА ЕНЕРГИЯ (AEAP)

  • Планът предвижда спестяване на 45 млрд. евро през 2025 г. и 130 млрд. евро годишно до 2030 г. (научете повече)
  • Очаква се увеличаване на електрификацията и енергийната ефективност.
  • Основни мерки:
    • Подобряване на достъпа до финансиране за енергийна ефективност.
    • ЕИБ ще подкрепя малките и средни предприятия (МСП) чрез гаранции и програми за ефективност.
    • Очаква се удвояване на пазара на енергийни услуги до 4-6 млрд. евро годишно.

Действие 4 е посветено на „Енергийна ефективност – осигуряване на спестяване на енергия“.o   „ЕЕ има ключов принос за достъпна енергия в промишлеността и домакинствата, както и за промишлената конкурентоспособност. То ограничава въздействието на високите, променливи цени на енергията върху сметките на потребителите.“o   Относно финансирането за „пазар на енергийна ефективност с европейско измерение“ (Q4 2025), AEAP споменава:·    Европейската коалиция за финансиране на енергийна ефективност заподобряване на достъпа до капитал и предоставяне на финансови стимули в подкрепа на участниците на пазара, които предоставят решения за енергийна ефективност за бизнеса.·    Програмата на ЕИБ за енергийна ефективност в МСП.·    Гаранционна схема на ЕС с Групата на ЕИБ с цел удвояване на услугите за енергийна ефективност.·    През 2026 г. се предвижда пилотен проект, потенциално част от операцията за смесване на InvestEU с LIFE CET за техническа помощ.  Въздействие: Увеличаване на предлагането на решения за финансиране на продукти за енергийна ефективност – „стремете се да удвоите пазара на компании за енергийни услуги до 4-6 милиарда евро годишно, което вероятно ще позволи на потребителите да генерират спестявания в диапазона от 25-30% за реновиране на сгради и до 70-80% за обществено осветление, намалявайки сметките за енергия“  ·            

Действие 5 за завършване на енергийния съюз ясно признава ролята на енергийната ефективност.o   Стратегическата пътна карта за цифровизация и изкуствен интелект за енергийния сектор ще бъде приета през 2026 г. ЕК споменава „решения в области като оптимизация на електрическата мрежа, енергийна ефективност в сгради и промишленост и гъвкавост от страна на търсенето“, които също не се появяват в изтичането.

  • Стратегията за отопление и охлаждане и Планът за действие за електрификация са планирани за Q1 2026.

НАЦИОНАЛНИ ПЛАНОВЕ ЗА ЕНЕРГИЯ И КЛИМАТ

  • Белгия, Естония, Хърватия, Полша и Словакия все още не са представили актуализираните си планове.
  • Ако не го направят до два месеца, въпросът може да бъде предаден на Съда на Европейския съюз.

ФИНАНСИРАНЕ

Европейска коалиция за финансиране на енергийната ефективност

  • Очаква се до 17 държави да създадат национални хъбове за финансиране.
  • Общото събрание на коалицията ще се проведе на 20 май 2025 г.

Социален климатичен фонд

Комисията публикува документи с технически насоки, свързани със Социалния климатичен фонд:

·         Технически насоки за прилагане на принципа „не причинява значителна вреда“ съгласно Регламента за социалния фонд за климата (прочетете тук)·         Анекс относно прилагането на принципа „не причинява значителна вреда“ – с акцент върху дейности, свързани със сгради (прочетете тук)

  • Държавите членки трябва да гарантират, че националните им планове за социален климат са съгласувани с Националните планове за обновяване на сградите.
  • Очаква се финансови инструменти (заеми, гаранции) да стимулират допълнителни частни и публични инвестиции.

Следващият дългосрочен бюджет на ЕС (МФР)

  • Европейската комисия публикува документ относно приоритетите на следващата многогодишна финансова рамка (МФР).
  • Очаква се предложение за новата рамка през третото тримесечие на 2025 г.

ДРУГИ ВАЖНИ НОВИНИ

Доклад: Какво е усещането да живееш с термопомпа?

·         Френската публична агенция „Cerema“ предоставя метод за оценка на разходите и последиците от бездействие в четири области на управление на публична собственост, включително подобряване на енергийните и екологични показатели. Тя предлага да се разшири индикаторът „време за възвръщаемост на инвестицията“, като се вземат предвид положителните външни ефекти върху околната среда и обществото. Прочетете пълния доклад на френски тук. Cerema публикува и ръководство за енергийни диагностици и одитори, с акцент върху по-старите сгради (тук).

  • Европейската потребителска организация (BEUC) публикува проучване сред потребители в Чехия, Франция, Нидерландия и Испания (пълен текст).
  • Основни изводи: термопомпите намаляват сметките за енергия и подобряват комфорта.

 Доклад на Европейския парламент относно сигурността на енергийните доставки (проект)

  • Призив към Комисията за повече прозрачност относно вноса на руски газ.
  • Подчертава се ролята на енергийната ефективност за повишаване на устойчивостта на ЕС.

Проект на доклад по собствена инициатива на Европейския парламент относно сигурността на енергийните доставки·         Публикуван е проектодокладът за сигурността на енергийните доставки в ЕС от Беата Шидло (ECR, Полша). Ключови точки:o           Призовава Комисията да разработи законодателен механизъм за гарантиране на прозрачността и проследимостта на вносния руски природен газ (като втечнен природен газ, по тръбопровод и евентуално петрол), който следва да включва „възпиращи санкции за избягване на санкции“.o           Призовава Комисията да обмисли нов подход към енергийната сигурност: физическо измерение, достъпност на доставките и устойчивост, с акцент върху геополитическото измерение. „Счита, че новата рамка за сигурност на доставките може да бъде разширена, за да отразява нов начин на разглеждане на сигурността на доставките на енергия, основан не само на енергийни източници, но и на способността да се произвеждат различни видове енергия на вътрешния пазар“o           Подчертава необходимостта от „насърчаване на инвестициите в гъвкаво производство и съхранение, [за] да се осигури стабилно и рентабилно енергийно снабдяване в системи, доминирани от възобновяеми енергийни източници“o           „Подчертава потенциала на системите за централно отопление“, на ядрена енергия, геотермална енергия, биометан и морска енергия.o           „Вътрешното производство на енергия, подобряването на енергийната ефективност и укрепването на инфраструктурата за алтернативни източници, като водород и биометан, са от съществено значение за намаляване на зависимостта и повишаване на устойчивостта“